Vražda Jána Kuciaka je pokus o zadusenie slobody prejavu

Autor: Tomáš Popovič | 26.2.2018 o 12:42 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  1627x

Vražda v akomkoľvek prípade je špinavosť a nesmie byť akceptovaná. Avšak, vražda investigatívneho novinára je vrchol drzosti. Je rok 2018 a ak nič nespravíme, vráti sa "mečiarovská" doba temna. Bojujme a nedovoľme to.

Po rokoch kradnutia a páchania trestných činov vyplávajú každý deň na povrch nové kauzy vládnych politikov a ich kamošov. Sto miliónov sem, pol miliardy tam, dozvedáme sa z médií. Akoby ten mečiar nikdy neodišiel. Ostal totiž v mentálnom svete niektorých politikov a podnikateľov.

Našťastie máme demokraciu, ktorá garantuje základné práva a slobody, bez ktorých by nefungovala. Jedným z týchto práv je právo na slobodu prejavu. Toto nám, okrem iného, garantuje, že sa môžme slobodne rozprávať očomkoľvek a šíriť medzi sebou informácie. Pod to spadá aj šírenie kritických informácií o kauzách a osobách, ktoré sú v nich zainteresované. 

Ak chceme, aby bol takýto výkon slobody prejavu skutočne efektívny, potrebujeme aj médiá. Médiá a investigatívnych novinárov. Ján Kuciak písal najmä o kauzách vysoko postavených osôb s kriminálnou minulosťou. Motív jeho vraždy je preto s nimi takmer isto spojený.

Mnohým by to iste vyhovovalo, no Slovensko nemôže zrušiť ani zabiť slobodu prejavu. Sme totiž členmi významných medzinárodných organizácií, ktoré by zareagovali. Toho sú si vedomí aj vrahovia spomínaného novinára. Pokúsili sa preto túto slobodu zadusiť. Aspoň v tej časti, kde ich robí nahými. Myslia si, že umlčali pravdu, ktorú Ján Kuciak vypátral. Možno má jeho vražda slúžiť ako memento pre ostatných, ktorí by chceli odhaľovať korupčné a trestné skutočnosti, ktoré vedú na najvyššie poschodia.

Musíme sa preto všetci postaviť za novinárov. Opäť raz je potrebné dať najavo, čo si myslíme o mafiánskych praktikách. Investigatívni novinári nesmú poľaviť vo svojich činnostiach. Inak by vrahovia vyhrali. A to sa nesmie stať. Verím, že všetky prípady, ktoré Ján Kuciak riešil a ešte nezverejnil, budú zverejnené naprieč všetkými relevantnými informačnými kanálmi.

Chcel by som touto cestou vyjadriť, že verejne vyzývam príslušné orgány, aby tento ohavný skutok riadne a včas vyšetrili. Aby bol tento trestný čin spravodlivo potrestaný.

A my ostatní môžme teraz svoju podporu investigatívnej žurnalistike a Jánovi Kuciakovi vyjadriť aspoň symbolickým spomienkovým pochodom. Podľa aktuálnych informácií by sa mal konať dňa 13.03.2018 na Námestí SNP v Bratislave o 16:00. Odkaz na udalosť na Facebooku je tu: https://www.facebook.com/events/872310236283631/.

Zároveň chcem touto cestou poprosiť všetkých slušných ľudí, aby pri všetkých nasledujúcich voľbách neostávali doma a prišli, pretože Slovensko potrebuje rovnakú zmenu ako prebehla v roku 1998. Súčasný stav právneho štátu a demokracie je totiž neudržateľný.

Pozostalým Jána Kuciaka vyslovujem úprimnú sústrasť a Slovensku prajem, aby už nikdy nezažilo podobnú udalosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Konšpiračné teórie doľahli aj na Hlinu (Schutzov týždeň)

Na reguláciu zostáva už len populizmus.

EKONOMIKA

Zavreté účty, odídený premiér. O čom bola Panama Papers

Najvýraznejši zistenie zo Slovenska bolo o akcionárovi poisťovne Dôvera.


Už ste čítali?