Cudzinecká polícia v Bratislave alebo "V ktorom storočí sa nachádzame?"

Autor: Tomáš Popovič | 21.11.2017 o 20:31 | (upravené 11.12.2017 o 11:21) Karma článku: 9,26 | Prečítané:  2724x

Predstavte si, že ste občanom napríklad USA. Potrebujete vybaviť nejaké záležitosti na Slovensku, napríklad pomôcť kolegom rozbehnúť tu podnikanie. Trvá to dlhšie ako 90 dní a vy si idete vybaviť povolenie na pobyt.

Sonda do mysle úbohého zblúdilca

Navštívite preto Oddelenie cudzineckej polície v Bratislave na Hrobákovej 44. Vaši slovenskí priatelia nemali čas ísť s vami a preto idete na vlastnú päsť. Dorazili ste na adresu a hľadáte predmetný úrad. Nachádzate sa na sídlisku, ktoré vám pripomína scénu z horroru Hostel, ktorý ste kedysi videli. V jeho strede sa nachádza hnusná budova pred ktorou je zanedbané detské ihrisko a dlhý rad. 

Hľadáte príslušníka policajného zboru, aby ste sa informovali. Stretnete nepríjemného policajta, ktorý sa vám niečo snaží povedať v jazyku, ktorému nerozumiete. Vchádzate preto dnu, možno je niečo na výveske. Prekvapenie! Všetko je po slovensky. Idete domov, dúfajúc, že vás nevyhostia. Ďalší krát prichádzate s advokátom, veriac, že vašu žiadosť vybavíte.

Akademická pol minútka

Sme členským štátom EÚ. To znamená, že sa na nás, Slovenskú republiku, vzťahuje Charta základných práv Európskej únie. V jej zmysle patrí medzi základné práva občanov aj tzv. právo na dobrú správu. O tomto práve, by sa dali napísať samostatné publikácie, no veľmi zjednodušene je jeho obsahom, okrem iného, povinnosť správnych orgánov uplatňovať pri svojej činnosti zásadu zákonnosti, nediskriminácie, proporcionality, nezneužitia právomoci, nestrannosti a nezávislosti, legitímneho očakávania, objektivity, zdvorilosti a podobne.

Krutá realita

Toto však neplatí na Cudzineckej polícii. Pokiaľ sa chcete preniesť do feudalizmu a stať sa nachvíľu poddaným, skúste tam niečo vybaviť. 

Najprv musíte pred budovou prenocovať, aby ste mohli dúfať, že sa v nasledujúci deň dostanete na podateľňu (!). Podotýkam, že cudzinecká polícia nekomunikuje elektronicky, teda nie je možné realizovať styk s ňou prostredníctvom miliardového skvostu www.slovensko.sk. Ak budete mať šťastie dostanete sa pred orgán. 

Tam vás často čaká absolútne nekompetentný úradník v zelenej uniforme, ktorý nerozumie zákonu (č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov), ktorý by preňho mal byť alfou a omegou. Zároveň nerozumie ani inej reči ako je slovenčina, prípadne maďarčina. To čomu však určite rozumie, je fakt že má pištoľku a autoritu. Na ilustráciu spomeniem situáciu kedy sa dvaja príslušníci cudzineckej polície hádali o tom, či je SIS pod Ministerstvom obrany alebo vnútra, nakoniec sa zhodli, že zodpovedá predsedovi Národnej rady (?!). Preto ho citácie zo zákona a argumentácia poukázaním na analogické prípady zaujímať nebudú, a tak sa môže stať, že pokiaľ vybavujete v dvoch identických prípadoch dve identické žiadosti s identickými prílohami (s rôznymi žiadateľmi), tak jednej bude vyhovené a druhej nie. Samozrejme, bez odôvodnenia. 

Včasnosť rovnako neplatí medzi silné stránky tohto úradu. Z vlastnej skúsenosti viem, že po podaní žiadostí prešlo do doby vydania rozhodnutia toľko času, že už cudzinec ani nemal potrebu zdržiavať sa na Slovensku. 

Kto umí, ten umí. Po chodbách cudzineckej polície sa premávajú rôzne osoby, ktoré nejakým zázrakom nepotrebujú časenky a autoritatívne rozhodujú o tom, kto môže kedy vstúpiť do ktorých dverí. Počkať, nemala by byť možnosť rozhodovať na úseku verejnej správy zverená výlučne jej orgánom a úradne povereným osobám? Určite, preto pri stroji na výdaj časeniek stoja vždy najmenej dva veľké ozbrojené orgány, ktoré dávajú pozor na to, či si neberiete viac ako jeden lístok. Oni si vás aj natočia, aby mali dôkazy. Viete, bojujú proti korupcii, aby ste náhodou s lístkami neobchodovali. Vyššie uvedené osoby, ktoré sa po oddelení premávajú z dverí do dverí im však vôbec neprídu zvláštne, dokonca si potykali.

Kytica kvetov?

Podľa premiéra si minister vnútra za svoju činnosť zaslúži kyticu kvetov. Mať po vyše 10 rokoch vo funkcii pod sebou takto skvostne fungujúci úrad je skutočne chvályhodné. Minister však eviduje, že cudzinecká polícia potrebuje refresh. Preto pristúpil k zásadnému kroku. Už onedlho ju premiestni do poľa za Bratislavou. 

Nedávno sa rozhodovalo o tom, či sa z dôvodu Brexitu nepresídli Európska lieková agentúra z Londýna do Bratislavy. Drvivá väčšina jej súčasných pracovníkov uviedla, že by radšej zmenila zamestnanie ako by sa presťahovala do Bratislavy. Bratislava sa nedostala ani do druhého kola hlasovania. Keby sme však vyhrali premiestnenie tohto sídla, bol by som zvedavý ako by sa tento odborný a efektívny úrad popasoval s návalom týchto imig... pardon, odborníkov.

Slovensko si zaslúži zmenu. Musíme vykročiť zas o krok bližšie k modernej krajine. Tá príležitosť je blízko. Prosím nepremeškajme ju. Lebo sa, okrem iného, budeme hanbiť pred priateľmi zo zahraničia aj naďalej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Môžu kamenné veže poprieť gravitáciu? Z fenoménu sa stáva pohroma

Úchvatné vizuálne divadlo devastuje národné parky.

Autorská strana Evy Borušovičovej

Niekedy sú tradície predkov poriadne na prd

Ešte stále je leto, čas dlhých stolov vyložených na dvore.


Už ste čítali?